V Královéhradeckém kraji se soutěžilo o Zlatý oříšek.

V neděli 8. října 2017 se odehrávalo již potřetí v sále Hankova domu ve Dvoře Králové krajské finále talentové soutěže pro děti do 15 let - Zlatý oříšek. Prestižní přehlídka nadaných, šikovných a výjimečných dětí, které se věnují něčemu zajímavému, ať už v oblasti sportu, hudby, umění či vědy.

I Trutnov měl na soutěži své želízko v ohni, mladé TeamGymové družstvo osmi gymnastek.

Celkem 15 vybraných dětí či kolektivů bojovalo o sošku ptáka se zlatým oříškem v zobáku, která pochází z dílny akademika Milana Homoly, zároveň o finanční odměnu ve výši 10.000 Kč a externí disk a další zajímavé ceny. Opravdu nikdo neodešel s prázdnou.

Celý program včetně vyhlášení trval celkem 4 hodiny - každý soutěžící prezentoval nebo dokonce ukázal přítomným divákům a členům poroty, proč si myslí, že by měl Zlatý oříšek získat. Na programu soutěže se však osobně podíleli i sami členové poroty - na jevišti sálu Hankova domu zahrál na klavír již nyní velmi slavný, ačkoliv mladý Matyáš Novák, ale také další známá instrumentalistka - Veronika Khunová - známá jako houslistka Nika.

A jako každým rokem, i tentokráte měla osmičlenná porota ve složení: Martina Berdychová - náměstkyně hejtmana, Iva Rašková - ředitelka nadačního spolku Zlatý oříšek, Alexandra Jiřičková - místostarostka města Dvůr Králové, Adéla Školová - studentka Pedagogické fakulty, hraje za Dvůr Králové softball, Veronika Khunová - absolventka konzervatoře Pardubice (houslistka Nika), Gabriela Vognarová - několikanásobná mistryně ČR ve sportovní střelbě ze vzduchové pušky, Hana Straková - karatistka - 5. a 7. místo na MČR, Matyáš Novák - vítěz řady mezinárodních klavírních soutěží, jeden z nejperspektivnějších houslistů, Kateřina Sekyrková - sportovkyně, těžký úkol.

Všichni soutěžící byli všestranní - každý má sice jeden svůj top koníček, který ho baví nejvíce, ale většinou tím jejich zájmy nekončí. Navíc není pochyb, že všechny děti by peníze, které by vyhrály na Zlatém oříšku, investovaly zpět do svých zájmů.

A že některé jsou skutečně finančně náročné: takový TeamGym, zimní lyžování či drezura koní patří rozhodně k těm nejnáročnějším.

Mezi sólovými výstupy bylo velmi milé představení také soutěžících týmů, z nichž každý měl zcela odlišné téma. Tým sportovních gymnastek z Trutnova sbírá medaile na mistrovství ČR, Terénní berušky z Nového Města nad Metují mají radost ze zpívání a hraní na benefičních a charitativních akcích a skupina dětí New art DDM Ulita z Broumova natočila 10ti minutový film o historii Broumova. Hodnoceny tak nebyly jen výkony, ale také schopnost spolupráce a hlavně svědomité přípravy.

V mezičase, kdy se porota radila o vítězích, vyhlásila moderátorka Zlatého oříšku i soutěž pro diváky, do které trenérky Lída Oravcová a Kája Hellingerová přihlásily i malou čtyřletou trutnovskou gymnastku Kačenku Oravcovou. V triu společně s trenérkami, které jí dělaly „křoví“, vystřihla Káča krátkou akrobatickou řadu včetně těžkého silového prvku – přednosu, a i díky aplausu sálu zaslouženě vyhrála.

Letošní hlavní ceny získali tři jednotlivci, plavec, jezdkyně na koni a klavíristka, další z hlavních cen, cenu sponzora Amáta - šek na 1000 Kč na nákup výtvarných i jiných potřeb a společenskou hru, pohár a drobnější ceny však získalo TeamGymové družstvo Spartak Trutnov (8 gymnastek ve složení Sabina Chaloupková, Adéla Seifertová, Alena Hauptová, Natálie Kolínová, Barbora Oravcová, Karolína Slavíková, Lenka Tylová a Pavlína Hellingerová). Dívky na pódiu předvedly část pohybové skladby a dvě řady akrobatických prvků, za což je publikum včetně trenérek a doprovodného týmu odměnilo ohromným potleskem. Navíc se dívky při „děkovačce“ prezentovaly každá svou sbírkou medailí, kterých v konečném součtu bylo dohromady přes čtyři stovky.

Všichni účastníci krajského finále se mohou přihlásit na celostátní kolo Zlatého oříšku: pokud nevyhrály v krajském kole, možná osloví více porotu v kole celostátním. Vítězové Zlatého oříšku jsou do celostátního kola přihlášeni automaticky, nejsou však automaticky vybráni do finále.

Gratulujeme!